რა უნდა გააკეთოს საქართველომ ლოგისტიკურ ჰაბად გადასაქცევად? - საერთაშორისო ექსპერტების მოსაზრება
ლოგისტიკის საერთაშორისო ექსპერტების მოსაზრებით, საქართველოს ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურა ცენტრალური აზიიდან შემოსული ტვირთის ნაკადს ვერ უმკლავდება. მათი თქმით, რუსეთ-უკრაინის ომის ფონზე შუა დერეფანში გაზრდილი ტვირთბრუნვისთვის პორტები და სარკინიგზო ინფრასტრუქტურა მზად არ აღმოჩნდა.
მსხვილი ლოგისტიკური კომპანიის, "ასტრას" ქართული წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის, ნატალია დემჩენკო BM.GE-სთან ამბობს, რომ ქართული პორტები მოთხოვნაზე ორჯერ ნაკლებ ტვირთს ატარებენ. ამ პრობლემის მოგვარების გზად კი, ახალი ინფრასტრუქტურის სწრაფ განვითარებასა და სარკინიგზო ხაზის მოდერნიზებაში ხედავს.
“2022 წელს, რთული პრობლემის წინაშე აღმოვჩნდით. ქართული ინფრასტრუქტურა ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებიდან შემოსული ტვირთების ნაკადს ვერ უმკლავდება. ქართულ პორტებს იმაზე ორჯერ ნაკლები ტვირთის გატარება შეუძლიათ, ვიდრე ჩვენს კლიენტებს სურთ. ამგვარად, მნიშვნელოვანია საქართველომ ახალი ტერიტორიები აითვისოს, გახსნას ახალი პორტები და სარკინიგზო ხაზის მოდერნიზება მოახდინოს. რეალურად, სატრანსპორტო დერეფნის კუთხით, საქართველო აზერბაიჯანთან მჭიდროდაა დაკავშირებული , ასე რომ სახელმწიფოებმა მჭიდროდ უნდა ითანამშრომლონ, რომ ტრანსკასპიურმა კორიდორმა შეკრულად იფუნქციონიროს“, - განაცხადა ნატალია დემჩენკომ.
მსხვილი ლოგისტიკური კომპანიის, Quest Group-ის ზრდისა და განვითარების მენეჯერმა, იგორ ბრატცევმა BM.GE-სთან განაცხადა, რომ დიდი მოცულობით ტვირთის ეფექტიანი გადაზიდვისთვის ქვეყანაში ტვირთის მომსახურების იდენტური სიმძლავრეები უნდა არსებობდეს.
“ვფიქრობ, საქართველოს ლოგისტიკურ ჰაბად გადასაქცევად უკვე ბევრი რამ კეთდება, მაგრამ აუცილებელია, რომ განვითარება ამავე მიმართულებით გაგრძელდეს. მოგეხსენებათ ტრანსპორტისთვის მნიშვნელოვანია, რომ არ არსებობდეს შემაფერხებელი ფაქტორები. სხვაგვარად რომ ვთქვა მაშინ, როცა ქვეყანაში არაერთი დიდი პორტია, სარკინიგზო ინფრასტრუქტურაც გამართული უნდა იყოს. ასე არის საწინააღმდეგო შემთხვევაშიც - თუ სარკინიგზო ინფრასტრუქტურა ორი მილიონი ტონა ტვირთის გადაზიდვის საშუალებას იძლევა, პორტები ასეთი დატვირთვისთვის მზად უნდა იყვნენ. ასეთი შემაფერხებელი გარემოებების აღმოფხვრა მხოლოდ ტექნოლოგიას არ უკავშირდება, რადგან ზოგჯერ, ისინი ბიუროკრატიითაა გამოწვეული“, - განაცხადა მან.
ახალი ღრმაწყლოვანი პორტის და ახალი ტერმინალების აუცილებლობაზე საუბრობს Wondernet Express Investment Group-ის აღმასრულებელი ხელმძღვანელის მამუკა მურჯიკნელის თქმით, საქართველომ აზერბაიჯანთან ერთად უნდა იმუშაოს, რადგან სავაჭრო დერეფნის მდგრადობა ორივე ქვეყნის ჰარმონიულ მუშაობაზე არის დამოკიდებული.
“ინფრასტრუქტურაში უფრო მეტი ინვესტიცია უნდა განვახორციელოთ, რათა უფრო დიდი მოცულობის ტვირთების მიღების პოტენციალი გაიზარდოს. თუმცა, ეს მხოლოდ პორტს არ უკავშირდება. დღეს, ღრმაწყლოვანი პორტი და ახალი ტერმინალები აუცილებლად გვჭირდება. გვჭირდება, რომ რკინიგზას უფრო დიდი ტვირთის გატარების შესაძლებლობა ჰქონდეს. თუმცა, ეს არ უნდა მოხდეს მხოლოდ საქართველოში. ჩვენს აზერბაიჯანელ კოლეგებთან უნდა ვიმუშაოთ, რათა ეს ყველაფერი იქაც განხორციელდეს. ვფიქრობ, რომ შემდეგი ხუთი წლის განმავლობაში ნამდვილად შევძლებთ, რომ უფრო მეტი ტვირთი მივიღოთ და დავიბრუნოთ ის სტატუსი, რომელიც ჩვენს ქვეყანას აბრეშუმის გზაზე ისტორიულად ჰქონდა”, - თქვა მამუკა მურჯიკნელმა BM.GE-სთან საუბრისას.
ამასთან, ლოგისტიკის საერთაშორისო ექსპერტების აზრით, ინფრასტრუქტურის განვითარებაში ინვესტირება ის მთავარი ნაბიჯია, რომელიც ჩვენმა სახელმწიფომ და ბიზნესმა საქართველოს ლოგისტიკურ ჰაბად გადასაქცევად უნდა გადადგან.