ყველგან აგენტებს ვეძებთ და ყველა ყველას აგენტს უძახის და იქნებ სხვა ქვეყნის გამოცდილება მაინც გამოგვადგეს და გავერკვეთ ბოლო-ბოლო ვინ-ვინ არის.
ლუსტრაცია საპასუხისმგებლო სახელმწიფო თანამდებობის პირებისა და კანდიდატთა შემოწმების განსაკუთრებული პროცედურაა, რომლის მიზანია გამოარკვიოს წარსულში ამ პირების დამნაშავედ აღიარებული რეჟიმის ხელმძღვანელობისადმი ან სახელმწიფო უშიშროების სამსახურისადმი კუთვნილება ან გამოამჟღავნოს ფაქტები ამ სამსახურებთან მათი თანამშრომლობის შესახებ. ლუსტრაცია ხორციელდება სპეციალური კანონების საფუძველზე.
1. ლატვიაში 1994 წელს მიღებული საარჩევნო კანონი პარლამენტის დეპუტატობის ყველა კანდიდატისგან მოითხოვდა წარედგინა წერილობითი განცხადება, რომელშიც მითითებული იქნებოდა მისი კავშირები (არსებობის შემთხვევაში) საბჭოთა ან სხვა საიდულმო ორგანიზაციებთან. კანონი აგრეთვე ეწინააღმდეგება პარლამენტის და მუნიციპალურ არჩევნებში ამ პირთა დარეგისტრირებას.
2. ბულგარეთში კანონი ლუსტრაციის შესახებ, „პანევის კანონი“ კომუნისტური ეპოქის დასრულებისთანავე, 1992 წელს მიიღეს. კანონი ავალდებულებდა სახელმწიფო დაწესებულების ყველა მოხელეს წარედგინა კომუნისტური რეჟიმის პერიოდში სამსახურებისა და პოზიციების ჩამონათვალი. შედეგად, 1994 წლისათვის 9000 საჯარო მოსამსახურე, სპეცსამსახურების 14000 თანამშრომელი და დიპლომატიური სამსახურის მესამედი სამსახურიდან გათავისუფლდა.
3. ლიტვაში 1998 წელს პარლამენტმა მიიღო კანონი სსრკ-ს ყოფილ სპეც-სამსახურებთან საიდუმლო თანამშრომლობაში მყოფი პირების რეგისტრაციის, აღიარების, შეტყობინებისა და დაცვის შესახებ. კანონის მიხედვით, სსრკ-ს სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (KGB) ყოფილ თანამშრომლებს და სხვა საბჭოთა საიდუმლო სპეც-სამსახურების თანამშრომლებს უნდა შეეტყობინებინათ თავიანთი სტატუსის შესახებ სპეციალური კომისიისთვის. 1500-მდე ადამიანმა მიმართა კომისიას და მათი ვინაობა საიდუმლოდ დარჩა. კანონი ყოფილ სსრკ-ს სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (KGB) თანამშრომლებს უკრძალავდა იურიდიულ საქმიანობასა და ბანკში მუშაობას. ამასთანავე, უზღუდავდა კერძო სექტორში დასაქმებასაც.
4. ალბანეთის პარლამენტმა 2008 წელს მეორე კანონი მიიღო ლუსტრაციის შესახებ (Act. No. 10034, of 22 December, 2008), რომელიც ძალაში 2014 წლამდე დარჩა. კანონის მიხედვით, მოხდა ხელისუფლების აღმასრულებელ, საკანონმდებლო და სასამართლო შტოებში დასაქმებულ პირების ლუსტრაცია.
ჩვენი კონსტიტუციის თანახმად საკანონმდებლო ინიციატივის უფლება აქვთ: მთავრობას, პარლამენტის წევრს, საპარლამენტო ფრაქციას, პარლამენტის კომიტეტს, აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების უმაღლეს წარმომადგენლობით ორგანოებს, არანაკლებ 25000 ამომრჩეველს.