რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი ადასტურებს მოსკოვის გეგმებს, ოკუპირებულ სოხუმს გაუწიოს ყოველმხრივი დახმარება „სოციალურ-ეკონომიკური ამოცანების გადაჭრისა და ეროვნული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხში“. კრემლის პრესსამსახურის ინფორმაციით, ამის შესახებ საუბარია რუსეთის პრეზიდენტის აფხაზეთის ე.წ. ლიდერის ასლან ბჟანიასადმი გაგზავნილ წერილში, რომელიც დაკავშირებულია „რესპუბლიკის“ გამარჯვებისა და დამოუკიდებლობის დღისადმი.
„ეს დღესასწაული განასახიერებს აფხაზი ხალხის მამაცობასა და მდგრადობას, რომელიც რთული ბრძოლით იცავს საკუთარი თავისუფალი, მშვიდობიანი ცხოვრების უფლებას“, - აცხადებს კრემლის ლიდერი.
ის ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ „რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობა ვითარდება მოკავშირეობის და სტრატეგიული პარტნიორობის საფუძველზე და დარწმუნებულია, რომ სამომავლო კონსტრუქციული ორმხრივი კავშირების გამყარება სხვადასხვა სფეროებში პასუხობს ორივე ქვეყნის მოქალაქეთა საფუძვლიან ინტერესებს“.
„გარდა ამისა, პუტინმა დაადასტურა რუსეთის მიზანი კვლავაც გაუწიოს ყოველმხრივი დახმარება აფხაზეთს აქტუალური სოციალურ-ეკონომიკური ამოცანების გადაჭრაში, ასევე უზრუნველყოს ეროვნული უსაფრთხოება“, - ნათქვამია წერილში.