იაპონიის პოლიტიკური ელიტის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი ფიგურა, სანაე ტაკაიჩი, იმ საფრთხეებზე საუბრობს, რომლებმაც შესაძლოა მსოფლიო წესრიგი სამუდამოდ შეცვალოს. მისი გზავნილები მკაფიოა: ამომავალი მზის ქვეყანა მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ყველაზე რთული უსაფრთხოების გარემოს წინაშე დგას.
ტაკაიჩი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ რუსეთის აგრესია უკრაინაში მხოლოდ ევროპული პრობლემა არ არის. იაპონია აგრძელებს კიევის ურყევ მხარდაჭერას, თუმცა ამის მიღმა ცივი პრაგმატიზმიც დგას. ტოკიოში კარგად ესმით: თუ მოსკოვი წარმატებას მიაღწევს, ეს იქნება მწვანე შუქი სხვა ავტორიტარული რეჟიმებისთვისაც.
„მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთის აგრესია რაც შეიძლება მალე დასრულდეს. იაპონია კვლავაც გააგრძელებს უკრაინის მხარდაჭერას... უკრაინელი ხალხის ნების პატივისცემით“, - აცხადებს ტაკაიჩი.
სტატიაში მოყვანილი ციტატებიდან იკვეთება ახალი, საშიში გეოპოლიტიკური რეალობა — მოსკოვის, პეკინისა და ფხენიანის სამხედრო კოორდინაცია.
ჩინეთის ამბიციები: პეკინი სულ უფრო აგრესიულად ცდილობს შეცვალოს სტატუს-კვო აღმოსავლეთ და სამხრეთ ჩინეთის ზღვებში. იაპონიისთვის ეს ნიშნავს მუდმივ სამხედრო მზადყოფნას საკუთარი საზღვრების დასაცავად.
ჩრდილოეთ კორეის ფაქტორი: ფხენიანის მიერ რუსეთში ჯარების გაგზავნა ტოკიოსთვის „წითელი ხაზია“. სანაცვლოდ მოსკოვისგან სარაკეტო ტექნოლოგიების შესაძლო გადაცემა იაპონიას პირდაპირი ბირთვული შანტაჟის წინაშე აყენებს.
ალიანსების შერწყმა: ჩინეთისა და რუსეთის სამხედრო თანამშრომლობის გაღრმავება იაპონიის გარშემო ქმნის ე.წ. „ალყის ეფექტს“, რაც ქვეყანას აიძულებს, რადიკალურად გადახედოს თავდაცვის სტრატეგიას.
ყველაზე მნიშვნელოვანი ტაკაიჩის გამოსვლაში მისი დასკვნითი ნაწილია: იაპონია აღარ აპირებს იყოს მხოლოდ მოვლენების დამკვირვებელი.
„ჩვენ თავად უნდა ვიფიქროთ, ავიღოთ მართვის სადავეები და გრძელვადიანი მიზნებით განვსაზღვროთ, საით მივდივართ“, — ეს ფრაზა მიანიშნებს იმაზე, რომ იაპონია ემზადება გახდეს უფრო აქტიური სამხედრო და პოლიტიკური მოთამაშე რეგიონში. ეს ნიშნავს მეტ ინვესტიციას თავდაცვაში, მჭიდრო კავშირს დასავლელ პარტნიორებთან და შესაძლოა, საკუთარი სამხედრო დოქტრინის კიდევ უფრო მეტ „გათამამებას“.
სანაე ტაკაიჩის ხედვა ასახავს იმ ტრანსფორმაციას, რომელსაც იაპონია გადის. ქვეყანა, რომელიც ათწლეულების განმავლობაში პაციფიზმზე იყო ორიენტირებული, ახლა ხედავს, რომ მშვიდობის შენარჩუნება მხოლოდ ძლიერი თავდაცვითა და გლობალური პარტნიორობითაა შესაძლებელი.
ტოკიოს გზავნილი მსოფლიოსთვის მარტივია: აზიაში სტაბილურობის გასაღები დღეს უკრაინის ფრონტზე გადის, ხოლო ხვალინდელი დღე მათგან მოითხოვს, რომ საკუთარი ბედი თავადვე მართონ.