ტიფლისის გერმანელი ექიმები
ტფილისში პრაქტიკულად ყველა აფთიაქი გერმანელების მიერ იყო დაარსებული – კოხის, ზემელის, ოტენის, ჰაინეს და სხვა.
ტფილისში მრავალი გერმანელი ექიმი მუშაობდა. სამოქალაქო უწყებაში მრავალი წლის განმავლობაში სამედიცინო განყოფილებას ხელმძღვანელობდა ფრიდრიხ ფეხნერი. მან მოიწვია გერმანიიდან სხვადასხვა სპეციალობის ექიმები – მეანი ა.ფიშერი, ქირურგი კ. ფონ შტელი, ქალური სნეულებანი – ო. შენგლერი, შინაგანი სნეულებანი და ვენერიული დაავადებები – მ. შტრაიხერი.
განსაკუთრებით მოთხოვნადები იყვნენ კბილის ექიმები, და მათ შორის თავად ამილახვარის მიერ მე-19 საუკუნის დამლევს მოწვეული ახალგაზრდა სტომატოლოგი ოტო გოტლიბ ჰაინე. მიხეილის გამზირზე მან დააარსა სტომატოლოგიური სასწავლებელი. მას გამოჰყვნენ ძმები. ერთი მათგანი იყო ღვინის სპეციალისტი და მოღვაწეობდა ალექსანდრე ჭავჭავაძის მარანში. მეორე ძმა ერევანში თერაპევტად მუშაობდა, მესამე კი გინეკოლოგად ბათუმში. ბათუმში მის მიერ აშენებულ სამშობიაროში მოგვიანებით პიონერთა სასახლე იყო განლაგებული.
დოქტორი ალექსანდრე ჰაინე, ცნობილი ნევროპათოლოგი, პეტრე სარაჯიშვილის მიერ დაარსებულ ნევროლოგიის ინსტიტუტში ერთ-ერთი განყოფილების გამგე იყო.
1941 წელს ჰაინების ოჯახი, სულ 8 სული, ყაზახეთში გადაასახლეს. მისი შვილი დოქტორი გარი ჰაინე მოგვიანებით გახდა სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი და ოტოლარინგოლოგთა საკავშირო საზოგადოების თავმჯდომარე.
ტფილისში მიხეილოვის პროსპექტზე არსებობდა გერმანელების საავადმყოფო.
დღეს აღმაშენებლის გამზირზე N 126 მდებარე ეს შენობა სერიოზულად სახეცვლილია, ამჟამად განთავსებულია თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის აპოლონ ურუშაძის სახელობის სტომატოლოგიის კლინიკა.