სომეხმა ნაციონალისტებმა ოკუპირებული აფხაზეთის ქალაქ გაგრაში გამართულ მიტინგზე, საქართველოს მოუწოდეს უარი ეთქვა საკუთარ მიწებზე
თარიღი:  19088
სომეხი ნაციონალისტები საქართველოს აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, საიდანაც ისინი იმყოფებიან 1992-1993 წლების ომის დროიდან, საიდანაც განდევნეს საქართველოს მოსახლეობის უმეტესი ნაწილი და ჩამოართვეს ქართული სახლები და მიიღეს, როგორც „ნადავლი“, ახლა იქცევიან როგორც "სრულუფლებიანი" მფლობელები. ამის დასტურია 2020 წლის 26 ივლისი. სომეხთა დიასპორის მიერ გაგრაში - ოკუპირებულ აფხაზეთში გაიმართა აქცია სომხეთის მხარდასაჭერად, რომელიც მიეძღვნა სომხეთ-აზერბაიჯანის დაპირისპირებას თოვუზის რეგიონში.
ამავდროულად, ისინი, ვინც მოკლეს და გააძევეს ქართველები თავიანთი სამშობლოდან - აფხაზეთიდან, - მოულოდნელად იწყებენ საუბარს „მშვიდობაზე“ და „ტერორიზმის დაგმობაზე“. ამ თვალთმაქცობით იწყება ვიდეო, რომელიც ეხმიანება სომეხ ნაციონალისტთა შეკრებას სომხეთის ეკლესიის მახლობლად, ოკუპირებულ ქალაქ გაგრაში:
სომეხი კომენტატორის თქმით, ეს არის "შეხვედრა სომეხი ხალხის მხარდასაჭერად აზერბაიჯანული ტერორის წინააღმდეგ", ასევე იმას, რომ "ჩვენ (სომხები) წინააღმდეგნი ვართ ყოველგვარი ძალადობისა და ტერორისა და გვინდა ეს დავამტკიცოთ ჩვენი მშვიდობიანი მოქმედებით".
მაგრამ ყველაზე საინტერესო ის არის, რომ ამ აქციის მთავარი ორგანიზატორი ზუსტად ის სომეხი ტერორისტები არიან, რომელთა ხელები მშვიდობიანი საქართველოს მოსახლეობის სისხლშია ჩაფლული. მათ შორისაა სოხუმის სეპარატისტული რეჟიმის მაღალჩინოსანი, აფხაზეთის სომეხთა ლიდერი გალუსტ ტრაპიზონიანი, რომელიც ცნობილია თავისი სისასტიკით მშვიდობიანი ქართველი მოსახლეობის წინააღმდეგ.
ამავე დროს, გამოსვლებში ყურადღება გამახვილდა სომეხთა ერთიანობაზე და ასევე იმაზე, რომ ეს ერთიანობა შეიძლება გამოყენებულ იქნას სხვა ხალხების აგრესიის წინააღმდეგ: ”ჩვენ ერთიანნი ვართ ყველგან და ყველაფერში. სომეხი ხალხი ამით ძალიან ფასდება. დაე, ვინც დღეს აქ არ ჩამოვიდა, იფიქრონ, რატომ არ მოვიდნენ. ერთობაა მაშინ, როცა ბევრნი ვართ და როცა ბევრნი ვართ, ბევრი რამის გაკეთება შეგვიძლია. ” - თქვა ერთ-ერთმა გამომსვლელმა.
ასევე გაჟღერდა აფხაზეთის სომხური საზოგადოების ოფიციალური პოზიცია, რომელშიც განსაკუთრებით ხაზი გაესვა, რომ ”თანამედროვე აზერბაიჯანმა უნდა შეხედოს სიმართლეს თვალებში და უარი თქვას უსაფუძვლო პრეტენზიებზე. იგივე ეხება საქართველოს, რომელიც აგრძელებს რევანშიზმის გეგმების შემუშავებას აფხაზეთთან მიმართებაში. ”
პირდაპირ და ცალსახად ნათქვამი იყო, რომ სომეხი ნაციონალისტები როგორც აზერბაიჯანის ყარაბაღს, ისე ქართულ აფხაზეთს ”თავიანთად” თვლიან და მოუწოდებენ აზერბაიჯანს და საქართველოს, დატოვონ თავიანთი საგვარეულო მიწები. სინამდვილეში, აფხაზეთი გახდა საფუძველი სომეხთა აგრესიული ნაციონალისტური ექსპანსიისთვის სხვა ქართული მიწებისკენ, სადაც ყველაზე ყურადსაღები მდგომარეობაა სამცხე – ჯავახეთში, რომელსაც სომეხი ნაციონალისტები მიიჩნევენ, „ძირძველ სომხურ ჯავახკად“. ჩნდება კითხვა - სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა და დიასპორის სამინისტროები, ისევე როგორც თბილისში სომხეთის საელჩო: მართლა არ იცოდნენ სომეხი ნაციონალისტების შეკრება ოკუპირებულ გაგრაში საქართველოს ტერიტორიაზე? უფრო მეტიც, შეკრება მოხდა სომხური ეკლესიის მახლობლად, იქ ისაუბრა სომეხმა მღვდელმა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ შეკრების მსვლელობაში მონაწილეობის უფლება მისცა ეჩმიაძინმა.
როგორია მათი დამოკიდებულება ამის მიმართ? რატომ არ არის დაგმობილი ამ უკანონო შეკრებისა და მასზე ექსტრემისტული განცხადებების დაგმობის ერთი სიტყვა, რაც კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას ან ერევანში, ან თბილისში სომხეთის საელჩოსგან, ან საქართველოში მრავალი სომხური ორგანიზაციისგან? სიჩუმე ნიშნავს თანხმობას? უფრო მეტიც, გაგრაში სომეხ ნაციონალისტურ თავყრილობებზე ბევრი ითქვა სომხური ერთიანობის შესახებ. ეს ნიშნავს, რომ სომეხი ნაციონალისტები თბილისსა და სამცხე-ჯავახეთში სრულიად სოლიდარულნი არიან აფხაზეთის სომეხ მოსახლეობასთან მიმართებაში საქართველოს მოსახლეობის ეთნიკურ წმენდას და საქართველოს ტერიტორიის დაშლასთან დაკავშირებით. რაც ხდება დღეს აფხაზეთში, სადაც სომეხი ნაციონალისტი უკვე პატრონნი გახდნენ, არის გაკვეთილი დანარჩენი საქართველოსთვის.