სოციალურად დაუცველთა ბაზაში მყოფი მოსახლეობის გადამოწმებისას, სიყალბის გამოვლენის შემთხვევაში, შესაბამისი სამართლებრივი პასუხისმგებლობა დადგება
дата:  67
ჯანდაცვის მინისტრის მიხეილ სარჯველაძის განცხადებით, სოციალურად დაუცველთა ერთიან ბაზაში მყოფი მოსახლეობის გადამოწმებისას, სამართალდარღვევის გამოკვეთის შემთხვევაში, შესაბამისი სამართლებრივი პასუხისმგებლობა იქნება.
ამასთან, როგორც მინისტრმა განმარტა, ბაზიდან პირთა ამოღება ავტომატურად არ ნიშნავს მათ პასუხისმგებლობის დაყენებას.
„გადაწყვეტილების მიღება ამ ბაზიდან ამოღების შესახებ, ამ სტატუსის შეწყვეტასთან დაკავშირებით, აპრიორი და ავტომატურად არ ნიშნავს იმას, რომ ვინმეს პასუხისმგებლობა უნდა დადგეს, მაგრამ, შესაძლოა, წავაწყდეთ შემთხვევებს, როდესაც სიყალბეს შეიძლება ჰქონდეს ადგილი. ეს პროცესი იქნება მკაცრი მონიტორინგის ქვეშ, მკაცრი იქნება მიდგომები, მკაცრი იქნება ყურადღებაც და ბუნებრივია, შევეცდებით, რომ არც ერთი სამართალდარღვევა, თუკი ეს გამოვლენილი იქნება, არ დარჩეს სათანადო სამართლებრივი რეაგირების გარეშე. წინასწარ იმის თქმა, რამდენი იქნება, ან იქნება თუ არა სამართალდარღვევა, არ შემიძლია, თუმცა თუ იქნება, რეაგირებაც იქნება შესაბამისი“, - განაცხადა სარჯველაძემ.