გოგი ლორფთქიფანიძე - ვკითხოთ თუ არა თბილისელებს რა და რატომ ხდება მათ ქალაქში?
თარიღი:  1129
ბევრჯერ მითქვამს და კიდევ ერთხელ გავმეორდები.
ძალიან მაგარი პროექტი აქვს ქ. მოსკოვის მთავრობას, რომელიც უზრუნველყოფს უკუკავშირს მოსკოვის მთავრობას, მოსკოვის დუმას და მოსკოვის მოქალაქებს შორის.
ეს უკუკავშირი, თავის მხრივ უზრუნველყოფს, მოქალაქების ყოველდღიურ ჩართულობას საქალაქო მმართველობასა და თვითმმართველობაში.
პროექტს ქვია - "აქტიური მოქალაქე" და მასში ჩართულია 5 მილიონი მოსკოველი მოქალაქე... 5 მილიონი !!!
ეს არის მობილურის აპლიკაცია, რომლის მეშვეობითაც მოქალაქეები ხმას აძლევენ ამა თუ იმ საქალაქო პროექტის განხორციელება არ განხორციელებას, ამა თუ იმ ობიექტისთვის სახელის შეცვლას, ვისი ძეგლი დაიდგას და ვისი არა მოსკოვში და ა.შ.
პროექტი 6 წლისაა და მის ფარგლებში 4 897 გამოკითხვა ჩატარდა, რომელთა შედეგების მიხედვით 3 400 გადაწყვეტილება იქნა მიღებული.
6 წლის განმავლობაში პროექტმა მიიღო და გაანალიზა მოქალაქეთა მიერ გამოთქმული156 218 267 პოზიცია.
ამ პროექტში ჩართული ყველაზე აქტიურ მოქალაქეები, მათ მიერ დაგროვილი ქულების მიხედვით ღებულობენ, მთელ რიგ ბონუსებს და საჩუქრებს - ტრანსპორტში უფასო მგზვრობა, კომუნალურ გადასახადზე შეღავათი, ყოველკვირეული საჩუქრების გათამაშება და ა.შ.
ეს ხდება არადემოკრატიული რუსეთის არადემოკრატიულ დედაქალაქში.
ჩვენთან რა ხდება, ამაზე ლაპარაკიც კი არ მინდა...
წელს ოქტომბერში თვითმმართველობის არჩევნებია და ერთ-ერთ მნიშვნელოვან საკითხად, სწორედ მსგავსი პროექტის თბილისში დანერგვა, იქნება ჩემი წინადადება და შეთავაზება თბილისის მოქალაქეებისადმი.
მაინტერესებს დაუჭერენ თუ არა ასეთი პროექტის განხორციელებას მხარს თბილისის მოქალაქეები?