გიორგი იულდაშვილი-შვეიცარიაში მცხოვრები ქართველი პიანისტი
7 წლის ვიყავი, როდესაც მშობლებმა მუსიკაზე შემიყვანეს, მაგრამ ფორტეპიანოს მასწავლებელმა და მუსიკალური სკოლის დირექტორმა ჩათვალეს, რომ მუსიკის “არასაკმარისი ნიჭი” მქონდა, რის გამოც მშობლები იძულებული იყვნენ მუსიკის სკოლიდან გამოვეყვანე. 11 წლის ასაკში ფორტეპიანოს მიმართულებით ხელმეორედ დამაწყებინეს მუსიკალური განათლების მიღება. საბოლოოდ მუსიკა ჩემს პროფესიად იქცა და დღეს უკვე ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია.
წარმატების მისაღწევად ძალიან ბევრი სირთულე და დაბრკოლება გავიარე. ყველაზე მეტად მინდოდა დამემტკიცებინა საკუთარი თავისთვის, რომ შეუძლებელი არაფერია და თუ გულწრფელად მოინდომებ - გამოგივა. სამმაგად მეტი მუშაობა მიწევდა, ვიდრე სხვა ბავშვებს ამ სფეროში. 18 წლის ასაკში მონაწილეობა მივიღე შვეიცარიელი პროფესორის ჰანს-იურგ შტრუბის მასტერკლასებზე კონსერვატორიაში, სადაც სხვადასხვა საფორტეპიანო ნაწარმოები შევასრულე. პროფესორს ჩემი შესრულება მოეწონა და იმავე წელს მიმიწვია გერმანიაში თავის ორკვირიან მასტერკლასებზე. ზუსტად ეს აღმოჩნდა ყველაფრის საწყისი. გადავწყვიტე, რომ ბაკალავრიატზე ციურიხში ჩამებარებინა, შვეიცარიელი პროფესორის (დღეს უკვე ჩემი მეგობრი ჰანს-იურგ შტრუბი) კლასში.
მისაღებ გამოცდებამდე რამდენიმე თვე მქონდა დარჩენილი და ინტენსიური რეჟიმით დავიწყე გერმანული ენის შესწავლა. ვიცოდი, რომ ჩაბარების შემთხვევაში ძალიან ბევრი საგნის გავლა და ნაშრომის დაწერა მომიწევდა ჩემთვის სრულიად უცხო ენაზე. ჩავაბარე და დავიწყე გზის გაკვალვა ჩემს სფეროში. კონცერტების ჩატარებაზე შემოთავაზებები მალე მივიღე. მსმენელების და გულშემატკივრების რაოდენობაც საგრძნობლად გაიზარდა. ამავდროულად ჩემში პედაგოგის ნიჭი აღმოვაჩინე. ბაკალავრიატის წარმატებით დასრულების შემდეგ სწავლა მაგისტრატურაზე, პედაგოგიურის მიმართულებით განვაგრძე. ორი წლის შემდეგ, როდესაც ფინალური გამოცდა ჩავაბარე, აღმოჩნდა, რომ ყველაზე წარმატებული უცხოელი მაგისტრი ვიყავი ჩემს სასწავლებელში, რისთვისაც ციურიხის მერიამ დამაჯილდოვა და ფულადი პრემია გადმომცა. დღეს უკვე საშუალება მაქვს შვეიცარიის მასშტაბით, ნებისმიერ მუსიკალურ სასწავლებელში უგამოცდოდ შევძლო მუშაობის დაწყება. ყველაზე მეტად მახარებს, რომ პედაგოგიურის მაგისტრატურაზე სწავლამ ძალიან საინტერესო ხედვა და აზროვნება ჩამომიყალიბა. ჩემი ჰორიზონტი ბევრად უფრო გაიშალა. შევქმენი ევროპული და ქართული სწავლების საკმაოდ საინტერესო მეთოდი, განსხვავებული კულტურების სინთეზით. 2019 წელს ჩემი დებიუტი ციურიხის “Tonhalle”-ს დიდ საკონცერტო დარბაზში შედგა. ერთ სცენაზე დავუკარით მე და ლეგენდარულმა პორტუგალიელმა პიანისტმა - მარია ჟოაო პირეშმა.
2018 და 2020 წლებში გავხდი პრესტიჟული შვეიცარიული კონკურსის “Instrumentalmusik Wettbewerb des Migros-Kulturprozent”-ის ორმაგი გამარჯვებული, რამაც ჩემს კარიერაში ბევრი რამ უკეთესობისკენ შეცვალა. ასევე, 2021 წელს ქალაქ ბაზელში, “Friedlwald”-ის კონკურსზე, ახალი გამარჯვება მოვიპოვე.
ამჟამად მასტერ ორზე (Master Performance) ვსწავლობ. რამდენიმე თვეში კი ავსტრიულ მუსიკალურ ლეიბლთან თანამშრომლობით ჩემი პირველი ოფიციალური დისკი გამოვა, სადაც ერთ-ერთი მთავარი ადგილი ქართველი კომპოზიტორის, ნოდარ გაბუნიას საფორტეპიანო ციკლს უკავია, რაც განსაკუთრებით მახარებს. აქტიურად ვმუშაობ და მიზნად მაქვს დასახული ახლო მომავალში სასკოლო სახელმძღვანელოს გამოცემა, რომელიც დამწყებ პიანისტებს ფორტეპიანოზე დაკვრის შესწავლაში დაეხმარება.