მოელიან, რომ თურქეთს ექნება დიდი გავლენა სირიის ახალ ხელისუფლებაზე. აქედან გამომდინარე, ბევრი მიიჩნევს, რომ ანკარამ შესაძლოა ისეთი მომგებიანი ენერგეტიკული პროექტებიც წამოსწიოს წინ, როგორიცაა კატარის ბუნებრივი აირის (კატარი-საუდის არაბეთი-იორდანია-სირია-თურქეთის გავლით) ევროპაში ტრანსპორტირების საკითხი.
კატარული ბუნებრივი აირის ევროპაში ტრანსპორტირების სავარაუდო მარშრუტი
ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ამ გავლენას თავისი ფასიც აქვს. თუ დასავლეთმა არ ცნო სირიის ახალი ხელისუფლება და არ დაეხმარა მას, მაშინ დიდწილად თურქეთსა და კატარს მოუწევთ სირიის ეკონომიკის გაუმჯობესებაზე ზრუნვა (2022 წლის მონაცემებით, სირიელების 69% სიღარიბის ზღვარს ქვევით ცხოვრობს, 13-წლიანი სამოქალაქო ომის შედეგად ინფრასტრუქტურისთვის მიყენებული ზარალი ასეულ მილიარდ აშშ დოლარს შეადგენს და ა.შ.). ეს კი შესაძლოა დიდ ტვირთად დააწვეს თურქეთის ეკონომიკას, რომელსაც ისედაც სერიოზული სირთულეები აქვს.
დამასკოზე გავლენის მოპოვების მიუხედავად, თურქეთისთვის ეგზისტენციალურ საფრთხედ რჩება „ხალხთა დაცვის ნაწილები“, რომელსაც ანკარა ტერორისტულ ორგანიზაციად მიჩნეულ PKK-ს („ქურთისტანის მუშათა პარტია“) გაგრძელებად აღიქვამს და რომლის წინააღმდეგაც პერიოდულად სამხედრო ოპერაციებს ატარებს ხოლმე. გავრცელებული ინფორმაციით, თურქეთი ამ მომენტისთვის დამატებით სამხედრო ნაწილებს აგზავნის რეგიონში, რომელიც საჭიროების შემთხვევაში შესაძლოა გამოყენებულ იქნას სირიის პროქურთული ნაწილების წინააღმდეგ.
ამ ეტაპზე ძნელი სათქმელია, რა ინტენსივობით გაგრძელდება ეს დაპირისპირება. ცხადია, რომ ამ საკითხში ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული ერდოღან-ტრამპის ურთიერთობის ხარისხზე.
რუსეთი
ცხადია, რუსეთი, როგორც ათწლეულების განმავლობაში ასადის მთავრობის მთავარი მფარველი, წაგებულია ამ რეჟიმის დამხობით. ასადის რეჟიმის დამხობით მცირდება მოსკოვის გავლენა და პრესტიჟი მთელი ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში.
უკრაინასთან ომში ჩაფლულმა რუსეთმა ვერანაირი ქმედითი სამხედრო დახმარება ვერ აღმოუჩინა ასადის რეჟიმს, რითაც გამოჩნდა, რომ მას არ შეუძლია ორ ფრონტზე ბრძოლა. ამასთან, კიდევ ერთხელ გაბათილდა მითი რუსეთის უძლეველობის შესახებ.
რუსეთს გრძელვადიან პერიოდში, დიდი ალბათობით, გაუძნელდება სამხედრო ბაზების[5] შენარჩუნება სირიაში, რომელიც უზრუნველყოფდა არა მხოლოდ ასადის რეჟიმის სამხედრო მხარდაჭერას ქვეყნის შიგნით, არამედ აგროვებდა სადაზვერვო სახის ინფორმაციას მთელი ახლო აღმოსავლეთის მასშტაბით და თან წარმოადგენდა ერთგვარ დამაკავშირებელ რგოლს (სამხედრო ლოჯისტიკურ ჰაბს) რუსეთის ფედერაციასა და აფრიკის პრორუსულ რეჟიმებს შორის.
ამ მომენტისთვის სირიაში ბაზირებული რუსული სამხედრო გემები ხმელთაშუა ზღვაში არიან გასულები. ეტყობა, ამ გაურკვეველ პერიოდში ინციდენტების თავიდან არიდება სურთ, თუმცა ისიც უნდა აღნიშნოს, რომ ისინი სანაპიროდან შორს არ წასულან და 8 მილის (13 კმ) მანძილზე გაჩერდნენ. არსებობს ვარაუდი, რომ მოსკოვს სირიაში არსებული საზღვაო ბაზის ლიბიაში (ქ. ბენღაზიში) გადატანა მოუწევს.
რუსეთისთვის ის საკითხიც საინტერესო უნდა იყოს, თუ საით წასვლას გადაწყვეტენ (დაბრუნდებიან თუ არა სამშობლოში) ის ჩრდილოკავკასიელი მებრძოლები, რომლებიც წლების განმავლობაში სირიაში იბრძოდნენ.
ირანი
რუსეთთან ერთად წაგებულია ირანიც, რომელმაც ასადის რეჟიმის დამხობის შედეგად დაკარგა როგორც სახმელეთო ხიდი (ირანი-ერაყი-სირიის სახმელეთო გზა) ლიბანთან („ჰესბოლასთან“), ისე  გასასვლელი ხმელთაშუა ზღვასა და ისრაელზე. თეირანი ამ ხიდს ათწლეულების განმავლობაში აშენებდა და მასში უამრავი დრო, ენერგია და თანხები ჰქონდა ჩადებული.[6]
ახლა ირანი, ერთი მხრივ, ფიქრობს, როგორ შეინარჩუნოს ფიზიკური კავშირი ლიბიაში მოქმედ და ისრაელთან შეტაკებების გამო უკიდურესად დასუსტებულ მოკავშირე შიიტურ სამხედრო-პოლიტიკურ დაჯგუფება „ჰესბოლასთან“ და, მეორე მხრივ, ცდილობს სირიის სცენარი აირიდოს ერაყში, სადაც ყველა კმაყოფილი არაა იქ არსებული შიიტური მმართველობით.
აშშ/დასავლეთი
აშშ-ისა და ზოგადად დასავლეთის მთავარი მამოძრავებელი ინტერესი სირიაში წლების განმავლობაში იყო ე.წ. „ისლამური სახელმწიფოს“ წინააღმდეგ ბრძოლა და ამას ძირითადად პროქურთული ძალების საშუალებით ახორციელებდა.[7]
აშშ და ევროკავშირი მიესალმნენ ასადის რეჟიმის დამხობას. ამასთან, ევროპაში ბევრს იმედიც კი გაუჩნდა, რომ სირიელი ლტოლვილები თავიანთ სამშობლოში დაბრუნდებიან.
ამ მომენტისთვის აშშ-ის სირიაში პროქურთული ძალების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიებზე დაახლოებით 900 სამხედრო ჰყავს განლაგებული. როგორი იქნება მათი როლი და ფუნქცია მომავალში ამ ეტაპზე უცნობია.
ასევე უცნობია, როგორი იქნება აშშ-ისა და ზოგადად დასავლეთის დამოკიდებულება სირიის ახალი ხელისუფლებისა და სირიის პრობლემატიკის მიმართ. ამ საკითხში ბევრი რამ დამოკიდებული იქნება თავად სირიის ახალი ადმინისტრაციის პოლიტიკაზე როგორც ქვეყანაში მცხოვრები უმცირესობების (დრუზები, ალავიტები, ქრისტიანები, ქურთები და ა.შ.) მიმართ, ისე იმაზე, თუ როგორ მოიქცევა ახალი ხელისუფლება ისრაელსა და დასავლეთთან მიმართებით.
ისრაელი
ისრაელი ერთ-ერთი იმათგანი იყო, ვინც თავისი ქმედებებით (ამ შემთხვევაში, „ჰესბოლას“ დასუსტებით) დიდწილად გამოიწვია ასადის რეჟიმისთვის მნიშვნელოვანი დასაყრდენის გამოცლა. ასადის რეჟიმის ჩამოშლამ კი შეამცირა პირდაპირი ირანული საფრთხე ისრაელის საზღვრების სიახლოვეს.
ახლა, როდესაც გადაჭრილია „ჰესბოლას“ იარაღით მომარაგების პირდაპირი სახმელეთო ხაზი, ისრაელს შეუძლია მაქსიმალურად ისარგებლოს შექმნილი ვითარებით და უფრო დამაჯერებლად იმოქმედოს ლიბანის მიმართულებით.
ამასთან, ამ ეტაპზე ძნელია გადაჭრით ითქვას, თუ რამდენად მოგებულია ისრაელი. ის ფრთხილობს და ყურადღებით აკვირდება სირიის ახალი ხელისუფლების ქმედებებსა და ნარატივს ისრაელთან მიმართებით. მინიმუმ მოელის, რომ სირიის ახალი ხელისუფლება სოლიდარული იქნება პალესტინელების მიმართ.
პარალელურად, ისრაელი პრევენციის მიზნით ანადგურებს ასადის რეჟიმის მიერ დატოვებულ სამხედრო საწყობებს, შეიარაღებასა და ინფრასტრუქტურას, რათა მომავალში არ მოხდეს მათი გამოყენება ისრაელის წინააღმდეგ, ასევე წამოიწყო ახალი სახმელეთო ოპერაცია სირიის ტერიტორიაზე და 20 კმ-ზე მიუახლოვდა დედაქალაქ დამასკოს.