2023 წლის 6 თვეში საქართველოდან 105.5 ტონა ყველისა და ხაჭოს ექსპორტი განხორციელდა. აქედან, არცერთი კილოგრამი არ გაყიდულა ევროკავშირის ბაზარზე.
რატომ ვერ შედის რძის ქართული პროდუქტები ევროკავშირში მიზეზებსა და გამოწვევებზე რადიო „პალიტრასა“ და „პალიტრანიუსის“ გადაცემაში „საქმე“ ყველის ასოციაციის თავმჯდომარე ანა მიქაძე-ჩიკვაიძემ ისაუბრა.
„აზრად არ მოგვდის არც ჩვენ ექსპორტი და ევროკავშირის ბაზარიც დიდად არ ინტერესდება, საქართველოდან და პოსტ საბჭოთა სივრციდან ცხოველური წარმოშობის პროდუქტების მიღებით. პროცედურა რომ წარმოგადგენინოთ, როცა ევროკავშირი წყვეტს, რომ შენ კონკრეტული პროდუქტის ექსპორტისთვის გამოგიყონ კვოტა ამა თუ იმ პროდუქტზე, მათ შორის ყველის პირველი სამი წელი, იწყებს მიწის საფუძვლიან კვლევას. შემდეგი 3 წელი დადის ფერმებში, როცა უნდა, რომ ბაზარზე დაუშვან შენი პროდუქცია და მხოლოდ ერთი, მეშვიდე წელი დადიან საწარმოებში. ჩვენ კი, ყველაფერი უკუღმა დავიწყეთ.
ჩვენ, ავაშენეთ უამრავი საწარმო,სადაც გვაქვს კარგი ტექნიკა, ჩავასხით უამრავი ფული როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, ისევე გრანტები, მაგრამ ერთ მშვენიერ დღეს მოხდა ისე, რომ გვაქვს უამრავი საწარმო, რაშიც ძალიან დიდი ფული ჩაიდო და არ გვაქვს რძე, რომელსაც გადავამუშავებთ" - განაცხადა ყველის ასოციაციის ხელმძღვანელმა.
ინფორმაციისთვის, საქართველოში 2023 წლის 6 თვეში 2 576 ტონა ყველისა და ხაჭოს იმპორტი განხორციელდა.