კობა გვენეტაძე - ფულადი გზავნილების დინამიკა დამაიმედებელია
ფულადი გზავნილების დინამიკა დამაიმედებელია, წერს სოციალურ ქსელში საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კობა გვენეტაძე.
"ფულადი გზავნილების დინამიკა დამაიმედებელია: თუკი აპრილში გზავნილები წლიურად 42.3%-ით შემცირდა, მაისში კლება მხოლოდ 9.6% იყო. იმის გათვალისწინებით, თუ რა უარყოფით მოლოდინი არსებობდა ამ მაჩვენებელთან დაკავშირებით პანდემიის დასაწყისში, ეს ნამდვილად კარგი ამბავია. ამ ტენდენციის გაგრძელების შემთხვევაში, არც მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი გვექნება ისეთი მაღალი, როგორსაც აქამდე არსებული საბაზო პროგნოზი აჩვენებდა. ეს კი, თავის მხრივ, დადებით გავლენას მოახდენს როგორც ეკონომიკურ აქტივობაზე, ისე გაცვლით კურსზე."- წერს გვენეტაძე
როგორც კობა გვენეტაძე წერს, იმის გათვალისწინებით, თუ რა უარყოფით მოლოდინი არსებობდა ფულად გზავნილებთან დაკავშირებით პანდემიის დასაწყისში, კარგი ამბავია, რომ მაისში კლება მხოლოდ 9.6% იყო.
2020 წლის მაისში ქვეყანაში შემოსული ფულადი გზავნილების ნაკადების მოცულობამ 131.8 მლნ აშშ დოლარი (421.6 მლნ ლარი) შეადგინა, რაც 9.6%-ით (13.9 მლნ აშშ დოლარით) ნაკლებია 2019 წლის მაისის ანალოგიურ მაჩვენებელზე.