ირაკლი კობახიძე - თუ ოპოზიციის მხრიდან არ იქნება პროვოკაციები, საარჩევნო პროცესი მშვიდ გარემოში გაგრძელდება
თუ ოპოზიციის მხრიდანაც დაცული იქნება სტანდარტები, თუ არ იქნება პროვოკაციები, საარჩევნო პროცესი გაგრძელდება მშვიდ გარემოში, - ამის შესახებ პარლამენტის ყოფილმა თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებთან განაცხადა.
მან ოპოზიციურ პარტიებს „ქცევის კოდექსზე“ ხელმოწერისკენ მოუწოდა.
"ჩვენ თავიდანვე ვუჭერდით მხარს ჩვენი პარტნიორების ინიციატივას საარჩევნო ეთიკის კოდექსის გაფორმებასთან დაკავშირებით, უფრო მეტიც, ჩვენ შევთავაზეთ რამდენიმე კონკრეტული ინიციატივა ჩვენს პარტნიორებს, მათ შორის პერიმეტრის საკითხთან და სხვა რეგულაციებთან დაკავშირებით, შესაბამისად , აქტიურად ვიყავით ჩართული ქცევის კოდექსის შემუშავებაში და დღეს ჩვენ მოვაწერეთ ხელი კოდექსს, რომელიც შევუშავდა ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორიების ინიციატივით. რა თქმა უნდა, ჩვენი მოწოდება ოპოზიციის მიმართ არის ანალოგიური, რომ მათაც მოაწერონ ხელი ქცევის კოდექსს. ჩვენ ვართ პასუხისმგებელი რომ "ქართული ოცნება " თავის მხარდამჭერებით, აქტივისტებით მიყვება თითოეულ რეგულაციას, რომელიც ასახულია ქცევის კოდექსში,"- განაცხადა კობახიძემ.
ცნობისათვის, პოლიტიკური პარტიების ქცევის კოდექსი არის ნებაყოფლობითი ეთიკის ნორმები, რომლის შემუშავების პროცესის ფასილიტაცია ცესკომ შვეიცარიის სახელმწიფოს, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) მხარდაჭერით, განახორციელა.
ქცევის კოდექსის ხელმოსაწერი (დაბეჭდილი ან ელექტრონული ვერსია) მიეწოდება არჩევნებისთვის რეგისტრირებულ ყველა პოლიტიკურ გაერთიანებას და სურვილის შემთხვევაში, მასზე შემოერთება პარტიებს შეუძლიათ დაადასტურონ თავმჯდომარის/ხელმძღვანელი პირის ხელმოწერით.